Barwniki spożywcze – dlaczego są tak popularne?

barwiony tort na kolorowo

Barwniki spożywcze są obecnie powszechnie wykorzystywane w cukiernictwie. Sięgają po nie profesjonalni cukiernicy, jak i osoby, które wypiekaniem ciast zajmują się jedynie prywatnie. Czy barwniki do ciast są całkowicie bezpieczne i jak ich używać, aby osiągnąć najbardziej satysfakcjonujący efekt?

Rodzaje barwników spożywczych

W sklepach najczęściej można spotkać się z barwnikami w płynie lub w proszku, znaleźć można również takie w żelu. Amatorzy powinni unikać korzystania z barwników w płynie, ze względu na to, że są one mniej wydajne i wymagają dodawania większej ilości, co z kolei może zmienić konsystencję ciasta. Z kolei barwniki w proszku są tu całkowicie bezpieczne, jako że nie zmieniają konsystencji i smaku, a nawet ich niewielka ilość znacząco zmienia barwę wypieku.

Bezpieczeństwo przy korzystaniu z barwników

różne kolory barwników spożywczychJak sama nazwa wskazuje, z tego typu barwników spożywczych można korzystać całkowicie bezpiecznie, bez większego ryzyka dla zdrowia. Należy jednak pamiętać, że bądź co bądź należą one do substancji chemicznych, a więc warto przy korzystaniu z nich zachować umiar. Choć nie zaobserwowano większego ryzyka dla zdrowia, większa ilość barwnika spożywczego może spowodować efekt przeczyszczający, zwłaszcza wśród młodszych dzieci. Ponadto podobnie jak w innych dodatkach spożywczych należy ściśle przestrzegać określonego przez producenta terminu przydatności.

Duża uniwersalność

Zaletą barwników spożywczych jest to, że cechują się one dużą uniwersalnością. Z ich wykorzystaniem można tworzyć niesamowite, tęczowe ciasta, jak i w subtelny sposób zmieniać kolor ciast, babeczek, czy różnorodnych. Dzięki barwnikom można również wykonywać profesjonalne ozdobny do wypieków, jako że bezpiecznie można dodawać je do lukrów, a szczególnie lukru plastycznego, który służy do tworzenia profesjonalnych ozdób.

Więcej szczegółów pod adresem: https://www.aledobre.pl/397,Dekorowanie_ciast_i_tortow/2-98,Barwniki_kolorowe_cukry_posypki_perly_marcepan_inne_dodatki/

Dodaj komentarz