Erytrol naturalny słodzik

erytrytol

Erytrol to skrót od erytrytolu, to jeden z najpopularniejszych niskokalorycznych bezzapachowych słodzików i mocnym smaku. Na skalę przemysłową suplement jest wytwarzany przez drożdże fermentujące glukozę z roślin o dużej zawartości skrobi z kukurydzy lub tapioki.

Słodzik erytrol został odkryty w 1848 roku przez szkockiego chemika Johna Stenhouse’a. Pionierem wykorzystania erytrytolu w produkcji niskokalorycznych słodyczy była Japonia w latach 90. W 1997 roku erytrytol uzyskał status bezpiecznego składnika żywności.

Co to jest erytrytol

erytrytol

 Erytrytol pochodzi z rodziny alkoholi cukrowych, często określanych jako cukier melonowy. Alkohole cukrowe są klasyfikowane jako słodziki i nie są spokrewnione z alkoholami znanymi z napojów alkoholowych. Erytrytol występuje naturalnie w algach i porostach, w sfermentowanej żywności  takiej jak wino, miso, dojrzewające sery, w niektórych dojrzałych owocach melonach, gruszkach i winogronach, orzechach. Erytrytol jest dostępny w postaci granulatu i proszku i  jest często stosowany jako zamiennik cukru w niskokalorycznych wyrobach cukierniczych i piekarniczych.

Zalety słodzika erytrolu

Smak erytrytolu jest neutralny i zbliżony do cukru. Słodzik ten nie powoduje uwalniania glukozy do krwi, ponieważ nie jest wchłaniany i nie jest w stanie oddziaływać na trzustkę produkującą insulinę . Obojętność erytrytolu otwiera szerokie możliwości jego zastosowania w żywieniu diabetyków i dietetyków. Przy okazji jest niskokaloryczny, nie zawiera tłuszczu i prawie nie dostarcza energii. Zawiera tylko 20 kcal na 100 g, czyli dwadzieścia razy mniej niż sacharoza. W przypadku stosowania erytrytolu nie jesteśmy narażeni na skutki uboczne, takie jak biegunka i gazy. 

Jak prawidłowo stosować erytrytol?

Erytrytol wykazuje około 80% słodkości cukru, co warto wziąć pod uwagę podczas gotowania i przeliczania przepisów. 100 gramów cukru w przepisie będzie równało się około 125 gramom erytrytolu. Słodzik ten nie rozpuszcza się zbyt dobrze. Całkowite rozpuszczenie się w płynie trwa znacznie dłużej niż w przypadku zwykłego cukru, dlatego należy poświęcić więcej czasu i wysiłku na rozpuszczenie erytrytolu. Erytrol nadaje się do wypieków takich jak herbatniki, pianki, bezy.