Jak gotować w garnkach żeliwnych?

brytfanna żeliwna

Wydawać by się mogło, że garnki żeliwne posiadają same zalety. I w istocie tak jest. Nie licząc odrobinę większej wagi niż ich metalowe odpowiedniki naprawdę nie da się znaleźć więcej wad. Garnki i patelnie stworzone z tego materiału nie odbarwiają się, równomiernie nagrzewają, a ich wygląd latami pozostaje identyczny bez względu na to, czy używane są na kuchenkach indukcyjnych, czy też na otwartym ogniu.

Kuchenka indukcyjna

Gotując na żeliwie trzeba wziąć pod uwagę rodzaj kuchenki, której się używa, ponieważ każda z dostępnych opcji nagrzewania działa trochę inaczej na ten materiał. Na kuchence gazowej, kładąc żeliwną patelnię na otwartym ogniu możemy spodziewać się pełnego nagrzania w przeciągu pięciu do ośmiu minut, natomiast w przypadku kuchenki indukcyjnej zajmie to jedynie kilkanaście sekund.

Niezwykle ważne jest pamiętanie o tym, że niedopuszczalne są przede wszystkim dwie rzeczy: nie wolno nagrzewać pustego naczynia i nie wolno już nagrzanego zalewać zimną wodą nawet w przypadku, gdy zostało już zdjęte z palnika. Te dwie czynności wykonywane niepoprawnie mogą doprowadzić do mikro napięć w materiale naczynia, przez co straci ono swoje drogocenne właściwości.

Żeliwo nagrzewa się równomiernie i bardzo długo pozostaje ciepłe, dlatego też podawane na takiej patelni, czy w takim garnku posiłki mogą zachować ciepło potrawy przez stosunkowo długi czas, co pozwala odprężyć się nawet w przypadku, kiedy gości na kolacji jest sporo. Jeżeli jeszcze nie posiadasz w swojej kuchni garnków żeliwnych, możesz je kupić w tym miejscu: https://www.aledobre.pl/76,Gotowanie/2-288,Garnki_zeliwne/