Jakie rondle kuchenne są dostępne w sprzedaży?

Rondel kuchenny jest prostym naczyniem, który przydaje się podczas gotowania. Jest to połączenie patelni oraz garnka, które cechuje się dużą funkcjonalnością. 

Jak wygląda rondel kuchenny?

Wybór naczyń kuchennych jest jednak tak duży, że niektóre gospodynie domowe nie wiedzą, jak wybrać rondel kuchenny, który nie tylko będzie funkcjonalny, ale również wytrzymały. Zdecydowanie lepiej jest zapłacić więcej za rondel wykonany z wysokiej jakości materiałów, który będzie trwały. Oczywiście w sprzedaży są tanie rondle kuchenne, ale trzeba się liczyć z tym, że po kilku miesiącach najpewniej będą się jedynie nadawać do wymiany. Wysokość rantu w rondlu kuchennym jest większa niż patelni, ale długość rączki jest już podobna. Wysokość rantu nie przekracza zazwyczaj 15 cm i jest uzależniona przede wszystkim od średnicy rondla. Duże rondle są czasami wyposażone w drugi mniejszy uchwyt, który ułatwia gotowanie. Jeszcze kilkanaście lat temu nie było tak dużego wyboru i dostępny był jedynie rondel emaliowany oraz rondel żeliwny. 

Rodzaje rondli kuchennych

Rondelek do kuchni emaliowany miał jednak poważną wadę, którą było łuszczenie się farby. W miejscach, z których odpadała farba powstawały czarne lub nawet rdzawe prześwity, które nie prezentowały się dobrze pod względem wizualnym. Oprócz tego duże trudności sprawiało gotowanie, ponieważ ciepło nie było rozprowadzane równomiernie i potrawy bardzo szybko się przypalały. Wykorzystywano również rondel żeliwny, który charakteryzował się bardzo dużą odpornością na uszkodzenia mechaniczne oraz czynniki atmosferyczne. Był też bardzo ciężki i masywny, dlatego trzeba było mieć dużo siły, żeby móc w nim gotować. W dzisiejszych czasach największym uznaniem cieszy się kuchenny rondel ze stali nierdzewnej. Należy jednak mieć na uwadze, że stal powinna być gruba i wysokogatunkowa, ponieważ w innym wypadku może nie być tak wytrzymała. Grube i masywne dno sprawia, że ciepło rozprowadzane jest równomiernie po całej powierzchni naczynia. Warty uwagi jest też rondel ceramiczny, który jest nieco tańszy, ale również mniej wytrzymały.