Jakie właściwości posiada miód lawendowy i do czego go wykorzystać?

miód lawendowy

Miody cieszą się dużą popularnością ze względu na wyjątkowe właściwości i wspaniały smak. Jednym z tych, które cieszą się szczególnym uznaniem jest miód lawendowy. Warto docenić go nie tylko ze względu na smak i zapach, ale również i ze względu na cenne właściwości. Dobrze byłoby je poznać, bo jest ich naprawdę całkiem sporo. Należy mieć także świadomość tego, jakie zastosowanie znajdzie miód z lawendy.

Dobroczynne działanie miodu z lawendy

miód lawendowy

Miód lawendowy zawiera duże ilości sacharozy, przez co poleca się go osobom osłabionym po chorobach, jak również uprawiającym intensywne sporty. Stosunkowo szybko dodaje on bowiem energii. Ze względu na to, że w lawendzie znajdują się olejki eteryczne, miodowi z jej kwiatów nie można odmówić właściwości uspokajających. Oprócz tego, specyfik ten ma działanie:

  • przeciwzapalne
  • przeciwbakteryjne
  • odświeżające oddech
  • wspierające pracę serca

Z miodu lawendowego może korzystać tak naprawdę każdy, kto ma na to ochotę. Należy jednak pamiętać o tym, aby stosować go w ograniczonych ilościach, bo jest to produkt dosyć kaloryczny. 

Jakie zastosowanie znajdzie lawendowy miód?

Miód z kwiatów lawendy to wyjątkowy produkt, który nadaje się do wszechstronnego wykorzystania. Aby móc jednak czerpać z jego dobroczynnych właściwości, nie należy poddawać go działaniu wysokich temperatur. Miód lawendowy świetnie sprawdzi się jako dodatek do ciepłej herbaty oraz mleka. Z powodzeniem można dodawać go także do owsianek, budyniów czy jogurtów. O jego dodatek można wzbogacać również koktajle. Ważne jest to, aby miód z kwiatów lawendy był produktem wysokiej jakości. Warto więc poszukiwać go w sklepach z artykułami pochodzącymi od pszczelarzy.