Jeśli chodzi o gotowanie, pomysł powąchania lub posmakowania składników może nie wydawać się niczym nadzwyczajnym. Ale zaufaj nam, gdy mówimy, że mogą one zmienić lub zepsuć produkt końcowy. Dlatego właśnie chcemy rzucić nieco światła na przyprawy, o których istnieniu mogłeś nie wiedzieć, i podsunąć ci kilka nowych pomysłów na to, jak włączyć je do codziennych posiłków. Mówiąc wprost, te przyprawy poprawią smak każdej potrawy, do której je dodasz – i dlatego uważamy, że każdy powinien o nich wiedzieć!
Kurkuma
Kurkuma jest znana z tego, że jej spożywanie poprawia zdrowie układu pokarmowego. Przyprawa ta może również wzmacniać układ odpornościowy, zapobiegać nowotworom i obniżać ryzyko chorób serca. Od tysięcy lat stosuje się ją nawet w leczeniu zapalenia stawów! Kurkuma to jasnożółta przyprawa, która jest powszechnie stosowana w kuchni indyjskiej, chińskiej, południowoazjatyckiej i południowo-wschodniej. Nie daj się jednak zwieść jej żółtemu odcieniowi i nie myśl, że jest to przyprawa tylko do bufetów z przyprawami. Tę mielącą przyprawę można dodawać do fasoli, zup, curry, jajek, a nawet jogurtu.
Ziarna pieprzu czarnego
Ziarna czarnego pieprzu to być może najnowsza przyprawa na tej liście, ale szybko stały się podstawą w naszych spiżarniach. Są bogate w antyoksydanty, minerały i bakterie probiotyczne, dzięki czemu skutecznie zapobiegają alergiom pokarmowym i poprawiają zdrowie układu trawiennego. Ziarna pieprzu czarnego mają głęboki, bogaty brązowy kolor i lekko pieprzny aromat. Wyglądem przypominają biały pieprz, ale są nieco mniej ostre i dlatego są bezpieczniejszą opcją dla początkujących i dzieci. Ziaren czarnego pieprzu można używać zamiast ziaren białego pieprzu do sałatek, zup i makaronów.
Nasiona kopru włoskiego
Podobnie jak w przypadku czarnego pieprzu, od lat używamy nasion kopru włoskiego o anyżowym smaku. Ale czy wiesz, że ten składnik może być wykorzystywany jako środek antyrakowy? Nasiona kopru włoskiego są jedną z niewielu przypraw, które zawierają związek o działaniu antyrakowym. Mogą one również pomóc w zmniejszeniu stanu zapalnego spowodowanego nadmiernym wydzielaniem histaminy w organizmie. Nasiona kopru włoskiego są koloru pomarańczowo-brązowego i mają kształt małego, wydłużonego, podwójnego pączka kwiatowego. Ich aromat jest podobny do lukrecji i są często używane do przyprawiania dań kuchni włoskiej, indyjskiej, bliskowschodniej i meksykańskiej.
Anyż gwiaździsty
Jest to jedna z najpopularniejszych przypraw azjatyckich, nie bez powodu. Anyż gwiazdkowaty jest używany w prawie wszystkich potrawach chińskich, a także w potrawach meksykańskich i indyjskich. Przyprawę stosuje się do aromatyzowania napojów, ciast, marynat, a nawet lodów! Czy wiesz, że jest to także świetna alternatywa dla lukrecji? Jeśli szukasz bardziej złożonego i wyrazistego smaku lukrecji, rozważ przejście na anyż gwiazdkowaty. Jest to jedna z najpopularniejszych przypraw azjatyckich, nie bez powodu. Anyż gwiazdkowaty jest stosowany w prawie wszystkich potrawach chińskich, jest także częstym składnikiem potraw meksykańskich i indyjskich.