Miarki kuchenne – w każdej kuchni!

nowoczesne miarki w każdej kuchni

Pomimo tego, że gotowanie podstawowych potraw jest stosunkowo prostą rzeczą i niemal każdy potrafi na oko ocenić ilość składników niezbędnych do przygotowania jajecznicy dla dwóch osób czy kotletów mielonych dla czteroosobowej rodziny, tak przy bardziej zaawansowanych potrawach wzorowanych na gotowych przepisach niezwykle ważne są proporcje i ilości użytych składników. Rzadko kiedy zdajemy sobie sprawę z tego, że nawet użycie zaledwie kilkudziesięciu gram więcej jednego składnika może wiązać się zmianą smaku i konsystencji całej potrawy – jest to szczególnie widoczne np. w cieście na pierogi czy wigilijne uszka. W jaki sposób zadbać o ilości dodawanych składników, aby uniknąć pomyłek?

Tradycyjne sposoby odmierzania produktów

Książki kucharskie coraz rzadziej posługują się określeniami odnoszącymi się do objętości przyborów kuchennych, jak chociażby łyżek, łyżeczek czy szklanek. Obecnie stosuje się w kuchniach łyżki o fantazyjnych kształtach i ciężko jednoznacznie wskazywać, że zawsze mieszczą one 15 mililitrów wody czy 10 gram produktów sypkich. Jednocześnie również szklanki będące najczęstszą kuchenną miarką mają obecnie różnorodną pojemność.

Miarki kuchenne – rozwiązanie problemu

Rozwiązaniem kuchennych problemów z ilością stosowanych składników jest zakup odpowiedniego zestawu miarek kuchennych. Zestaw miarek kuchennych do domowego użytku to wydatek maksymalnie kilkudziesięciu złotych. Czy warto? Jeżeli weźmie się pod uwagę wspomniany na samym początku fakt, iż zmiana proporcji lub ilości składników może skutkować zmianą konsystencji potrawy i jej smaku na gorsze, to odpowiedź może być tylko jedna. Jednocześnie zakup kompletu miarek pozwala na lepsze wykorzystanie przestrzeni kuchennej – w większości wypadków komplety miarek kuchennych są tak zaprojektowane, aby mniejsze miarki mieściły się w większych, a tym samym zajmowały jak najmniej kuchennej przestrzeni.

Dodaj komentarz