Na co zwrócić uwagę wybierając kieliszki do szampana?

kieliszki z szampanem

Wybór odpowiednich kieliszków do szampana z pewnością będzie miał wpływ na przyjemność ze spożywania trunku. Musujące wino zapewnia zarówno wspaniałe wrażenia smakowe, jak i wizualne. Ze względu na wyjątkowo dużą zawartość dwutlenku węgla, korki wyskakujące z impetem z butelek podkreślają huczny nastrój obchodzonych uroczystości. Zawarte w napoju bąbelki wpływają również na jego szczególny smak i wygląd. Jak wybrać kieliszki, które podkreślą te właściwości?

Szkło odpowiednie do picia szampana

Temu trunkowi dedykowane są specjalne naczynia nazywane również szampanówkami. Tego typu kieliszki są przede wszystkim wysokie i smukłe. Niewielka średnica kielicha oraz odpowiednia wysokość ścianek, niwelują ryzyko zbyt szybkiego uchodzenia pęcherzyków powietrza. Dzięki temu, szampan pozostaje musujący na dłużej, nawet przy powolnym sączeniu. Umożliwia to również długotrwałe podziwianie walorów estetycznych napoju. Planując zakupić odpowiednie kieliszki do szampana, warto również zwrócić uwagę na to, czy posiadają długie nóżki. Powinny one umożliwiać wygodny chwyt. Trzymanie kieliszka za tę część uchroni przed zmianą temperatury napoju.

Wzory i kolory kieliszków

Szampanówki (zobacz te kieliszki) odnaleźć można w wielu wersjach kolorystycznych. Klasycznym rozwiązaniem są proste, przezroczyste lub opalizujące modele. Wiele osób decyduje się również na zakup kieliszków wielobarwnych lub posiadających kolorowe nóżki i podstawki. Za szczególnie eleganckie uznaje się z kolei kieliszki kryształowe, które podkreślają wyjątkowy charakter napoju. Odpowiednio dopasowane szkło wpłynie korzystnie na doświadczenia związane z piciem szampana.