Tradycyjne czy nowoczesne – jakie blachy do pieczenia wybrać?

wysmarowana blacha na wypiek ciasta

Domowe ciasta są najlepsze. Trudno się z tym nie zgodzić. Ich smak i aromat są bardzo intensywne. Nawet najlepsze cukiernie nie mają ciast, które smakują tak obłędnie, jak te wykonane samodzielnie. Jednak poza wyborem odpowiednich składników duże znaczenie ma również wybór blachy, a tutaj wbrew pozorom wybór jest naprawdę szeroki.

Blachy aluminiowe, a może stalowe?

Największą popularnością cieszą się niewątpliwie blachy do pieczenia wykonane z aluminium, jak i stali. Ich dużą zaletą jest fakt, że są one bardzo tanie i łatwo dostępne. Niestety niska cena jest silnie związana z niską jakością. Takie blachy szybko się zużywają, przepalają i rysują. Również konieczne jest stosowanie papieru do pieczenia lub natłuszczania formy, gdyż w innym przypadku ciasto może przywierać.

Blachy ceramiczne – czy to dobry wybór?

Można także wybrać blachy do pieczenia wykonane z ceramiki. Są one droższe, natomiast nie ulegają rdzewieniu. Można nawet nazwać je niezniszczalnymi, gdyż takie blachy mogą służyć nam przez wiele lat. Warto tutaj zauważyć, że wyróżniają się one zdecydowanie elegantszą prezencją.

Coś nowoczesnego

Również producenci blach do pieczenia ciągle udoskonalają swoje produkty. Dzięki temu można wybrać również ultranowoczesne blachy, np. z powłok wykonanych z teflonu, bądź też xylanu. Można również zdecydować się na formy silikonowe, które nie zajmują dużo miejsca, są elastyczne, a także zyskujemy pewność, że ciasto, które wykonamy nie będzie przywierać. Również czyszczenie nie jest trudne i bardzo łatwo takie blachy umyć. Można też zdecydować się na naczynia żaroodporne, które wbrew pozorom nie sprawdzają się tylko w przypadku pieczenia mięsa, lecz także świetnie nadają się do pieczenia tzw. mokrych ciast, czyli np. jabłecznika. One też mają wysoką przepuszczalność ciepła, co znacznie może przyspieszyć czas pieczenia.

Dodaj komentarz