Wok czyli chińska patelnia

Potrawy przygotowywane w woku są aromatyczne, kolorowe i chrupiące. To wysoka temperatura i krótki czas smażenia sprawiają, że są one tak wyjątkowe. Ich smakiem można cieszyć się nie tylko w azjatyckich restauracjach, ale również w domowym zaciszu. Osoby chcące spróbować gotowania w woku mogą wybierać spośród wielu rodzajów patelni dostępnych na rynku. Jak wybrać odpowiedniego woka?

Pytanie pierwsze: na jakiej kuchence będziesz używać woka?

Źródło ciepła ma niemałe znaczenie przy wyborze odpowiedniej patelni. Tradycyjne woki używane były na rusztach opalanych drewnem lub słomą, w związku z czym płomień nie był stabilny i mógł nie zapewniać odpowiedniej temperatury w sposób ciągły. 

Aby zapobiec utracie ciepła tradycyjne woki wykonywano z ciężkiego żeliwa, które długo się nagrzewa, ale jednocześnie długo utrzymuje uzyskaną temperaturę. Aktualnie żeliwo zastępowane jest przez inne materiały, które są bardziej przyjazne dla przeciętnego użytkownika takie jak stal nierdzewna czy stal stal węglowa, wzbogacone dodatkowo o nieprzywieralne powłoki. 

Jeśli będziesz używać woka na kuchence indukcyjnej lub ceramicznej upewnij się, że Twój wok będzie posiadał spłaszczone dno. Dzięki temu będzie stabilnie utrzymywał się na powierzchni płyty. Zwróć uwagę na to, jaki jest stosunek wagi misy do rączki, część patelni zaprojektowana jest bowiem w sposób, który zapewnia stabilność na palniku dopiero po wypełnieniu jej składnikami.

Niektóre kuchenki gazowe mają wbudowany większy palnik umożliwiający postawienie na nim patelni z okrągłym dnem. Jest to tradycyjna forma woka, która wymaga użycia minimalnej ilości tłuszczu. Dzięki przemyślanej konstrukcji wok rozgrzewa się do bardzo wysokich temperatur. Jeśli Twoja kuchenka nie posiada takiego palnika, żaden problem! W sprzedaży dostępne są bowiem specjalne nakładki na palnik, umożliwiające stabilne ustawienie woka z okrągłym dnem.

Kolejna kwestia to wielkość patelni. Jeśli zdecydujesz się na dużą średnicę jest szansa, że wok zajmie połowę powierzchni kuchenki. Lepiej wybrać mniejszy rozmiar, a potrawę przygotować nawet na dwa razy, niż spowodować, że po ustawieniu woka na palniku nic się już obok niego nie zmieści.

Pytanie drugie: czy będziesz odpowiednio dbać o woka?

Tradycyjne woki żeliwne oraz te lżejsze, wykonane ze stali węglowej, wymagają specjalnego traktowania. Przed pierwszym użyciem konieczne jest przygotowanie woka poprzez jego wypalenie. Polega to na roztarciu cienkiej warstwy tłuszczu (oleju roślinnego) na całej powierzchni i rozgrzaniu naczynia do momentu, kiedy olej zacznie dymić. Tak utworzona powłoka z każdym kolejnym użyciem będzie zyskiwać coraz lepsze właściwości nieprzywierające. Takiego woka nie wolno zamaczać ani myć detergentem. Mogłoby to skutkować uszkodzeniem lub usunięciem tej naturalnej warstwy non-stick.

Woki wykonane z żeliwa i stali węglowej mogą być rozgrzewane do bardzo wysokich temperatur bez ryzyka przepalenia powłoki. Minusem jest fakt, że nieodpowiednio konserwowane mogą zacząć np. rdzewieć.

Osobom, dla których najważniejsza jest wygoda polecane są naczynia z powłoką non-stick taką, jak np. teflon. Dzięki temu wok może być użyty zaraz po zakupie, a jego czyszczenie jest zdecydowanie łatwiejsze. Niestety takiej patelni nie można rozgrzewać do maksymalnych temperatur, ponieważ może to uszkodzić powłokę, jaką jest pokryta. W związku z tym smażenie na woku powleczonym non-stkickiem będzie lekko odbiegać od oryginalnego przeznaczenia tej patelni. 

Odpowiedź na te dwa pytania pomoże Ci podjąć decyzję jak wybrać patelnię wok. Są to dwie najważniejsze kwestie, które mają duży wpływ na komfort korzystania z woka w domowej kuchni.