Pieczywo bezglutenowe – na co zwrócić uwagę?

pieczywo bezglutenowe

Od kilku lat coraz więcej osób zaczynają interesować się pieczywem bezglutenowym oraz ciastkami bezglutenowymi. Jednakże, dlaczego ich popularność stale rośnie? Na samym początku warto wspomnieć, czym w ogóle jest gluten.

Kto powinien unikać glutenu?

W skrócie gluten jest białkiem pochodzenia roślinnego, w jego skład wchodzą gluteniny i gliadyny. Gluten można znaleźć w większości zbóż przykładowo w jęczmieniu, życie, pszenicy czy owiesu. Jakby się temu przyjrzeć to okaże się, iż nie posiada on żadnych wartości odżywczych, jedynie odpowiada za konsystencje ciasta oraz jego spulchnienie.

Gluten jak prawie wszystkie związku wychodzące w skład jedzenia może być nieodpowiedni dla pewnej grupy osób. Spowodowane jest to faktem, iż po prostu nie tolerują glutenu. Także taka sama sytuacja występuje, kiedy osoba jest chora na celiakię, inaczej określa się ją jako chorobę trzewna. Polega ona na uszkodzeniu kosmyków jelitowych, czyli takich elementów w jelicie, które odpowiadają za przyswajania składników odżywczych. Kolejną grupą ludzi są ci, którzy mają uczulenie/alergie na gluten. Objawy takiego uczulenia są podobne jak w przypadku choroby wyżej wymienionej, ale dodatkowo mogą pojawić się objawy skórne.

Jak powinno wyglądać bezglutenowe pieczywo?

Pieczywo bezglutenowe czy ciastka powinno się piec na zakwasie bez drożdży, bez polepszaczy chemicznych (do kupienia na tej stronie). Cały proces powinien się opierać na mące żytniej. Wszelakie wypieki bezglutenowe muszą być przechowywane w specjalnych miejscach, aby nie miały żadnej styczności z mąkami zawierającymi w sobie gluten. Jest to szczególnie ważne, gdy produkt będzie serwowany osobom nietolerującym glutenu.