Dania na rozgrzanie

Z zimową aurą trzeba walczyć wszystkimi możliwymi sposobami. Nawet, jeśli w maju przynosi wichury i opady śniegu. Pierwszym krokiem jest przygotowanie potraw odpowiednich na rozgrzanie organizmu. Oczywiście, nie wystarczy herbata z prądem albo gorący napój z miodem i cytryną. Konieczna będzie zdrowa i pożywna zupa. Ale jaka?

Może dyniowa?

Dobrą zupą na rozgrzanie jest krem z dyni. Występuje we wielu wariantach – z boczkiem, pestkami dyni, sokiem pomarańczowym, itd. Na szczególną uwagę zasługuje jednak krem z dyni przyprawiony imbirem i gałką muszkatołową. W połączeniu, obie te przyprawy cudownie rozgrzewają. Przyjemne ciepło czuć już w czasie jedzenia posiłku. Dynię można zastąpić też innymi warzywami – pieczonymi paprykami, marchwią, pomidorami. Można też spróbować wszystkie te składniki wymieszać w dowolnej proporcji. Nie można jednak zapominać o przyprawach, bo to one mają najważniejsze działanie rozgrzewające.

Coś z Węgier

Alternatywą dla zupy dyniowej jest gulaszowa: https://www.mniammniam.com/zupa-gulaszowa-przepis. Pierwotnie była ona daniem serwowanym przez węgierskich pasterzy. Gotowano ją na dworze, w kociołku zawieszonym nad ogniskiem. Obecnie, przygotowuje się ją zupełnie inaczej, ale nie zmieniło to walorów smakowych samej zupy. Jej podstawą jest tłuste mięso, które smaży się na smalcu. Do tego, dodaje się przyprawy takie jak paprykę wędzoną. Duża zawartość tłuszczy i spora kaloryczność mięsa zostaje złagodzona przez liczne dodatki warzywne – ziemniaki, pieczarki, cebulę, paprykę, fasolę. Rzadziej dodaje się też marchew, cukinię i bakłażan. Ostatecznie, otrzymuje się zupę smaczną, lekkostrawną i niezwykle pożywną. Dodatki bardziej ostrych przypraw i ziół sprawiają, że zupa przyjemnie rozgrzewa. Jest idealna na chłodne, deszczowe wieczory. Można jeść ją patrząc się w gorący płomień kominka. Nie bez powodu, zupy tego typu podawane są w schroniskach górskich. To skompresowana paczka witamin i wartości odżywczych, które są niezbędne w sytuacjach, gdy organizm narażony jest na przebywanie w trudniejszych warunkach.

Dodaj komentarz